Бефана - италианската коледна вещица



Според италианската традиция на 6-и януари, на Богоявление, една симпатична старица, или по-точно вещица, на име Бефана обикаля къщите и дава лакомства на добрите деца, а на лошите оставя въгленче в чорапа. С Богоявление италианците също така отбелязват и края на коледните празници, а денят е и официален празник в Италия. Понякога легендите за италианската коледна вещица имат различни версии и малки разминавания, а самата Бефана произлиза от езическите обичаи, които са наследили римляните.

Легендата

Според преданието от евангелието на Матей, Новия завет, Тримата влъхви (влъхва означава жрец, добър магьосник, гадател) разпознали в новородения Исус Божия син. Те следвали Витлеемската звезда за да го намерят и за да му поднесат дарове - злато, ладан и мира. Златото бил ценен метал още за онова време, ладанът е била скъпа ароматна смола, която в се е поднасяла в знак на особено благоволение, а с мирото помазвали мъртвите. Всички хора се присъединили към тях, но само една старица отказала. На следващия ден тя се разкаяла и се опитала да намери Тримата влъхви, но те вече били далеч. Така старицата не успяла да види Исус Христос, но от този ден нататък всяка вечер между 5-ти и 6-и януари тя лети с метлата си и с чувал с лакомства, като раздава на добрите деца даровете, които не е успяла да даде на Христос, а на лошите оставяла въгленче в чорапа.

В различните градове в Италия празникът се отбелязва по различни начини.

Във Венеция има специално плаване с лодки по случай празника, което се нарича „Regata della Befana“



В друга част на същата област Фриули – Венеция Джулия, малко по-надолу, празникът се отбелязва с т. нар. „Panevin Friulano", където се изгаря въпросната вещица:



В Рим всяка година можете да видите шествието с костюми, което тръгва от замъкът Сант Анджело и стига до площад Свети Петър:















Коментари

Популярни публикации от този блог

Моята книга - „Италия - вечната приказка“

L.O.V.E. - Статуята с форма на среден пръст пред Миланската борса

Един 10-годишен полет в италианската музика - историята на „Ил Воло"