10 неща, които не знаете за пастата

Пастата под различните си форми, като макарони, спагети, лазаня, е един от символите на Италия, а видовете паста и сосове към тях са толкова много и различни, че надали някой може да каже, че е опитвал всичко.

Италианците са изключително претенциозни относно приготвянето ѝ, макар и да изглежда на пръв поглед лесно - винаги при кипването се слага вода, преди пастата да бъде сложена в тенджерата, а преваряването на пастата се счита за същински грях в кулинарията.

За пастата има много истории и интересни факти, но някои от по-малко известните такива:

Прясна паста

1. Пастата не е била внесена в Италия от Марко Поло.

Легендата, според която пастата е внесена в Италия от Марко Поло, който се завръщал от пътуването си в Китай, се оказва измислена и водеща началото си от Съединените щати през 1938 г. Тази информация се появява в „Macaroni Journal“ с цел да се насърчи консумацията на паста сред американците - идеята била пастата да бъде представена като международен продукт, а не да се прави асоциация с имигрантите в САЩ.  

Всъщност доказателства за консумацията на паста в Италия намираме доста преди 1292 година - годината, в която венецианският пътешественик се завръща в Италия. Например философът Якопоне Да Тоди споменава в писмо до папата от 1230 година любовта си към „пастата“.

Паста, която се вари

2.  Времето за сваряване на пастата се променя с годините.

Сваряването на пастата „ал денте“, или твърдо сварена, днес е една от най-отличителните черти на италианската паста. Но това не винаги е било така. Макар и да укоряват чужденците, италианците също са я преварявали в моналото. 

Преди деветнадесети век препоръчителното време за сваряване на на пастата е можело да достигне дори до невероятните 45 минути - в текст от петнадесети век, например, хуманистът Платина предлага за т. нар. „verraiculos“, един от видовете паста, консумирана по онова време, варене до един час.

Дърво, на което расте паста

3. Дървото на макароните

В действителност става дума за първата първоаприлска шега по телевизията - през 1957 г. Би Би Си излъчва документален филм, озаглавен „Дървото на макароните“.  Във филма са били показани сцени на хора, които събирали спагети от дърветата, феноменът имал своето обяснение - в някои райони на Италия, които са  с особено мек климат, било възможно по дърветата да расте паста.

Лазаня

4. Ястието наречено „Laganon“ е всъщност предшественикът на лазанята и датира още от древните гърци. 

В текстове от драматурга Аристофан от пети век пр. н. е. откриваме препратки към ястието „Laganon” - лист от тесто, направено от смляно жито.  

Впоследствие римският поет Хорас на свой ред цитира почти идентичен „laganum“, за да посочи лист паста, направен от пшеничено тесто – то обаче било нарязано на ивици.  

Всъщност и думата „laganum“ е много близка до италианската дума за лазаня (lasagna).

Спагети

5. Какво е „бяла паста“ и къде се споменава за първи път? 

Така наречената „бяла паста“ или на италиански „pasta in bianco“ е приготвянето на пастата само с вряла вода, евентуално с малко масло и поръсена с пармезан или друга подправка. Казано с други думи - без сос.

Много е трудно да се намерят източници или препратки, които да показват как е била варена и консумирана пастата в древността. За първи път „бялата паста“, сварена във вряща вода и подправена с масло се споменава в „Декамерон“ на Бокачо (1349-51 година).

Как се яде пастата

6. Пастата преди вилицата

Вилицата навлиза в Запада около 1000 година и поради тази причина е логично да си задаваме въпроса как се е консумирала пастата преди навлизането на двузъбата вилица, подарък от византийците?

Първите прибори, които са се използвали в Италия са били всъщност с формата на шиш, който връх се раздвоява на две.

През XIV век обаче, по времето на Неаполитанското кралство, се споменава и т.нар. „lingula“ - нещо като дървено шило, прибор за пастата, която е била доста хлъзгава.

А относно лъжицата - италианците не я използват за спагетите.

Босилек, макарони и домати

7. Страните, в които се консумира най-много паста

Както сами се досещате - на първо място са италианците, които похапват цели 23 килограма на човек на година.  

Другите страни, в които тя се консумира изключително много са Тунис, със 17 килограма паста на човек на година, Венецуела, с 12 килограма, следвана от Гърция, Чили и Иран, където се консумира около 9 килограма паста на глава от населението всяка година - същото количество, което се консумира и в Съединените щати.

Различни видове паста

8. Табутата

За италианците има някои наистина непростими грехове, когато става въпрос за приготвянето на паста. Например една от най-честите техники в Америка, а и не само, за да се провери дали са сварени - да се хвърлят на стената на кухнята и ако залепват, то значи са готови.

Също така италианците никога не осоляват пастата накрая - солта се слага винаги при кипването на водата, преди поставянето на пастата.

Олиото не се добавя към водата, за да не слепва пастата - за тази цел тя се разбърква често.

Лъжицата, както казахме, не се използва при яденето на спагетите - те се завъртат само и единствено с помощта на вилицата. 

Яденето на паста подобрява настроението

9. Науката потвърждава - консумацията на паста ни прави щастливи

Или ако трябва да бъдем по -точни - въглехидратите ни правят щастливи. 

Консумацията на тестени изделия улеснява усвояването на триптофана. Следователно похапването на тестени изделия влияе на доброто настроение и може да регулира съня.  

Освен това, най-вече ако предпочитате паста от пълнозърнесто брашно, високото съдържание на витамини B и B1 в пастата може да помогне за отпускане на мускулите.

Спагети в чиния

10. Спагети с доматен сос.... за десерт

По случай Световния ден на пастата, който е на 25-и октомври, през 2021 италианският готвач Валерио Браски създава един по-нестандартен десерт - спагети с доматен сос.  

На пръв поглед ястието изглежда идентично с класиката, като дори основните съставки са същите, но именно приготвянето и добавянето на някои различни детайли го превръщат в идеален десерт. Всъщност пастата се приготвя в прясна вода, карамелизираният домат и босилекът се сервират под формата на сладолед и всичко това обилно се поръсва с кокос, вместо сирене.

Източник: virgilio.it

Автор - Михаела Манасиева

-----------------------------------

Ако тази статия ви е харесала, можете да видите също....

... или вижте Категориите в лявата част на сайта ;) 

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Моята книга - „Италия - вечната приказка“

L.O.V.E. - Статуята с форма на среден пръст пред Миланската борса

Един 10-годишен полет в италианската музика - историята на „Ил Воло"