Панетоне - италианският коледен козунак и неговата история


В Италия на всяка коледна трапеза присъства задължително типичният италиански козунак – панетоне. Неговата история датира още от 1200 година, като води началото си от Милано. Легендите за създаването на този сладкиш са много и най-различни – според някои легенди, всичко започва от една най-обикновена грешка, според други началото е поставено с една любовна история, а според трета – рецептата е дело на една монахиня. Нека разгледаме и трите версии за създаването на един от емблематичните коледни италиански десерти:

Легендата за Угето

Първата легенда свързана с историята на италианския сладкиш панетоне е от времето на Лудовико Мавърът. Угето се влюбил в красавицата Адалджиза, която била дъщеря на един пекар. За да бъде близо до нея, той се престорил на пекар и започнал да работи в перканата на баща ѝ, като създал уникален и неповторим хляб, който се харесал на всички в града. Угето замесил тестото от брашно, мая, масло, яйца, захар, кедър и захаросани портокалови корички, а успехът бил незабавен. Сладкишът се разпродал мигновено и спечелил невероятна слава на бащата на Адалджиза, а на Угето – ръката на любимата.



Легендата за грешката в двора на Лудовико Сфорца

В двора на Лудовико Сфорца, наричан също Мавърът, по време на приготвянето на празничната вечеря, готвачът без да иска прегорил хляба и той станал на въглен. Един мияч на чинии, на име Тони, се опитал да му помогне и направил нов сладкиш, като прибавил каквото било останало в кухнята. Когато ястието било сервирано на масата, то се харесало изключително много на всички. Лудовико Сфорца попитал за рецептата, а сладкарят отговорил, че това е „L’è ‘l pan del Toni“ или „Това е хлябът на Тони“ - от тогава вече той се нарича панетоне.



Легендата за сестра Угета

Последната история е тази на сестра Угета, която служила в един много беден манастир. По време на коледните празници, Угета решила да приготви собствен сладкиш, по нейна рецепта. За да го богослови, тя начертала по кората на сладкиша кръст, който при изпичането станал златист, а самият сладкиш се надигнал във фурната и придобил формата на купол. Сега типичната форма на коледния сладкиш панетоне е една от най-характерните му черти.


Източник: Quomi.it

Коментари

Популярни публикации от този блог

Моята книга - „Италия - вечната приказка“

L.O.V.E. - Статуята с форма на среден пръст пред Миланската борса

Един 10-годишен полет в италианската музика - историята на „Ил Воло"